Věčné téma. V zásadě se musíte poměrně brzo rozhodnout, zda budete seno takzvaně „dělat sami“ nebo kupovat. Od toho se odvíjí další věci. Pokud si budete sušit seno sami, je potřeba počítat s vyčleněním určité plochy, kterou budete sekat na seno – ovce se tam nebudou pást.

Sušit nebo nesušit
Vlastní seno je často lepší než kupované. Neplatí to ale vždy. Je rozumné zhodnotit, co na vašich pastvinách roste. Pokud na vašich pastvinách porostou převážně traviny, budete ve stejné situaci, jako komerční producenti sena. Musíte mít velké štěstí, pokud narazíte na hospodáře, který své louky dosévá a obdělává tak, aby tam rostly i byliny. Nenahrává tomu ani fakt, že zemědělci, kteří pobírají dotace na pozemky jsou povinni je do určitých datumů posekat, bez ohledu na to, zda by nebylo lepší se sekáním počkat, aby byl porost v ideálním stavu pro sušení kvalitního sena.
Pokud by se ovcím dávalo málo „výživné“ seno, tedy jen traviny, bylo by pak potřeba ovce sledovat a popřípadě dávat vitamínové doplňky. Špatná výživa se pak projeví na horším zdravotním stavu zvířat, jsou vyhublá, je to vidět na vzhledu vlny a podobně. Ovce potřebuje ze sena získat tolik živin, aby spolehlivě přečkala zimu a aby samice měly dostatek živin na vývoj plodu jehněte.

Budeme mít vlastní seno
V tom případě se připravte na to, že počasí je pán vašeho života. Vše ve vašem životě se tomu v létě bude muset přizpůsobit.
Když ostatní budou v létě v chládku, vy budete s hráběmi a se slaměným kloboukem běhat v tom největším pařáku po louce a obracet seno. Navečer, než padne rosa, budete běhat zase a kupit seno, aby vám nezvlhlo. Ráno zase čekat, až oschne rosa a pak rozhazovat. To vše tak dlouho, dokud nebude seno opravdu suché.
Kdy se seče tráva na seno
Obecně se asi dá říci, že je to začátek června. Ale to je jen velmi obecně. Záleží, jaké v tu dobu panují podmínky ve vaší lokalitě, jak je tráva narostlá, jaké má být počasí. Nebudete přeci sekat, když má pršet, to by vám vše shnilo.
Někdo říká, že se má sekat ráno, někdo zase že navečer. Sekat kosou určitě ráno, bubnovou sekačkou klidně i večer. Já sekám radši navečer, protože je tráva sušší a druhý den ráno už ji můžu lépe rozházet a už ten den se do načechrané trávy opírá slunce. Pokud sekám ráno, a je jedno jestli seču kosou nebo sekačkou, nechám obyčejně první den trávu jen ležet a terpve večer rozhodím, takže vlastně až další den se začne pořádně sušit.
Jak dlouho se suší seno
Otázka za milion! Délka sušení sena závisí na spoustě věcí. Především je to teplota a vlhkost vzduchu. Čím chladněji, tím déle sušení trvá. Ale zase pokud u toho fouká vítr, tak i ten seno vysušuje, i když je chladněji. Samozřejmě je to i délka přímého svitu slunce na seno. Například když sušíte pod lesem, přes který slunce jde, tak tam hodně brzo padá stín. Když budete sušit na volné nezastíněné louce, můžete mít klidně i o tři hodiny slunce déle.

Také záleží, co sušíte. Pokud to budou tlusté dužnaté stonky, budete potřebovat podstatně více času na celkové usušení. Při sušení jetýlku nebo bylinné louku, kde je převaha listové plochy nad stébly a stonky, tak to může být usušené klidně za dva dny. Pokud bude většina porostu listová a sem tam nějaký ten „klacek“, tak tlusté stonky buď vyházejte a nebo sušte odděleně. Nemá smysl tam trápit všechno seno o několik dnů navíc.
Jak se suší seno
Cílem sušení sena je získat kvalitní krmení na zimu. Aby se to stalo, je potřeba seno několikrát za den obracet – opatrně převrátit a načechrat, aby na něj mohlo svítit slunce a mohl proudit vzduch. Seno by se mělo usušit co nejdříve, nemělo by být na louce déle, než je nutné. Při obracení je třeba pracovat zlehka, aby se vám neulámaly lístky a nezbyly vám jen stonky.
U obracení sena je každá rada drahá. Chce to prostě cvik.

Déšt
V období sušení sena se může stát, že i přes předpovědi počasí bude pršet. Pokud bude pršet den nebo dva po posekání, pak se až tak nic moc neděje a trávu necháte ležet a po dešti načechráte, v tu dobu je tráva sama o sobě ještě plná vody. V následujících dnech už by to bylo horší. Pokud seno zmokne v průběhu sušení, tak samozřejmě zase vyschne a vy budete sušit o to déle, ale podstatné je, že se deštěm ze sena vyplavují důležité minerály a seno je pak méně výživnější. Proto je velice důežité sledovat počasí a seno včas shrabat a přikrýt, pokud má pršet. Pokud by seno zmoklo opakovaně, pak už by asi bylo vhodné akorát na podestýlku nebo pro větší dobytek a koně.
Kolikrát je možné sušit seno v létě
Někdo dělá jen první seč, někdo stihne jednu nebo i dvě otavy. Když svítí slunce, tak sušíte. Když má pršet, spěcháte seno shrabat a zakrýt – musíte mít čím ho zakrýt a zakrýt tak, aby vám to ve větru neuletělo.
Co budu potřebovat
Budete potřebovat především obě ruce a velké odhodlání. Ruce a záda budou dost bolet. Pak budete potřebovat buď kosu nebo techniku. Máme obojí a každé má své, každe je vhodné na něco jiného.
Kosa
U kosy se vyplatí rozhodně nešetřit a koupit jak kvalitní (ideálně ergonomické) kosiště, tak si samotnou kosu. Kromě vaší šikovnosti záleží i na kvalitě kosy. Podle toho jde buď dobře nebo hůře naostřit, takzvaně „naklepávat“ a podle kvality materiálu různě dlouho takzvaně „drží ostří“. Úplně pomíjím kvalitu naklepávání kosy a techniku sečení, to se prostě musí naučit každý sám nebo je možné navštívit specializované kurzy. Sebelepší kosa bude stále tupá a zubatá, pokud budete sekat hlínu a drny.
Technika
Záleží kolik a jaké pozemky budete sekat a podle toho volte techniku. Používáme techniku od Vari, konkrétně Raptor Hydro s příslušenstvím. Naše pozemky jsou velmi členité a svažité a zde je tento stroj jedinečný, protože má nízké těžiště. Pokud se přidá dodatečné závaží do kol, je to ještě lepší.
Ostatní nářadí a pomůcky
Kvalitní dřevěné hrábě z jasanu. Jasanové hrábě pruží a nemají tendenci se lámat jako smrkové. Jsou ale zase těžší než smrkové. Budete potřebovat také vidle. Podle charakteru sena buď řidší vidle se třemi hroty (takzvané trojky) nebo hustější (čtyřky) a někdy i pětky. To podle toho, jak drobné seno je, aby vám nepropadávalo skrz vidle. Plachty na přikrývání před deštěm. Pak něco na ukotvení plachet k zemi, aby vám je nevzal vítr. Když budete mít plachty s kovovými oky, tak použijte klidně něco jako stanové kolíky. Jinak co je po ruce – kameny, cihly, pet lahve s vodou.
Zatížení provádějte pouze po okrajích plachty, aby nedošlo k nežádoucímu slisování vlhkého sena a jeho následnému zapaření. Zapařené seno je na vyhození.
Uskladnění sena
Seno můžete uskladnit buď v seníku nebo uvnitř budovy nebo na půdě. Někdo ho nechává i trvale na jehlanech venku, jen dá do špice plachtu, aby do něj nepršelo.
Na co si dát u sušení sena pozor
Při uskladnění nedostatečně vyschlého sena dojde k jeho zapaření a v lepším případě jen zplesniví. Vaše práce tak přijde vniveč a seno budete nuceni koupit. V horším případě se vám může takové seno vznítit vlivem vlhkosti a pobíhajících chemických procesů v nedoschlé trávě, které vytvářejí teplo, a to vážně nechcete.
Volně ložené seno zabere podstatně více místa než lisované do balíků. Po nějaké době se ale i volně ložené seno vlastní vahou slehne.
Nikdy nekrmte ovce plenivým senem. Tím byste mohli ovcím velice ublížit, ba je i zabít. Seno musí krásně vonět. Nikdy nesmí smrdět zatuchlinou.
Jak poznám, že je seno suché
Suché seno musí šustit. To je odpověď, co? Ale je to tak. Zde bude záležet na tom, co jste sušili, různá tráva šustí různě. Tlustší stonky je vhodné zkusmo zlomit. Pokud jsou suché, zlomí se. Pokud nejsou suché, budou se ohýbat a nepůjdou zlomit.
Budeme seno kupovat
Pokud budete seno kupovat, dopředu si prověřte, od koho a kvalitu sena. Na kvalitu sena má vliv nejen jeho uskladnění (aby nebylo uvnitř balíku plesnivé), ale i jeho složení – tedy z jakých travních porostů bylo sklizeno. Pokud to budou převážně stébla a listy trav z intenzivně využívaných travních porostů, bude méně výživné než seno z bylinných (kvetoucích) luk. Ano, jsou i výjimky, kdy někteří zemědělci své louky pravidelně dosévají, ale jsou to skutečně výjimky, protože krom hovězího dobytka mají třeba i ovce nebo kozy. Je zde také fakt, že spousta komerčních plemen se k senu přikrmuje i dalšími doplňky – ovce tedy nejsou jen na seně a nižší výživnost sena pak nemusí vadit. Pokud jsou ale ovce jen na seně, musí být skutečně kvalitní.
Kdy mohu začít krmit usušeným senem
Obecně je potřeba mít na paměti, že v průběhu sušení sena dochází k fermentaci. Cílem sušení je tento proces zcela zastavit. Zastavení fermentace ovlivňuje zbytková vlhkost v seně a ta by měla být co nejmenší. Protože asi nikdo neměří uskladňované seno vlhkoměrem, je proto bezpečnější nechat seno 4 – 6 týdnů takzvaně „dozrát“ nebo „odležet“, či „vydechnout“.
Pár slov na závěr
Rozhodnutí, zda mít vlastní seno nebo kupované, je tedy na vás.
Z vlastní zkušenosti víme, že rozdíl mezi vlastním senem a kupovaným senem je často propastný. Už jen z důvodu způsobu sklizně a sušení. Vlastní seno je obyčejně i výrazně druhově bohatší složením než kupované seno, které se sklízí z komerčních travních porostů.
Také je vidět, jak ovcím chutná naše seno a kupované, jak přebírají. Z kupovaného sena je velký odpad, ovce ho hodně přebírají a vytahají na zem. Je to seno vhodné většinou pro hovězí dobytek a koně.